SEO Teknikleri ve Uygun Blog Oluşturma

Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
407
Beğeniler
4
Konum
istanbul
Seo ile 1,5 yıldır uğraşıyorum. Şuan aktif Üniversite hayatımda da uğraşmaktayım. Yazılımsal olarak çalıştığım şirketler bir yana Freelancer ve part-time olarak Seo ile alakalı çeşitli start-up ve ajanslarda çalıştım. Burada edindiğim bilgileri bir kaynak olarak sunmak isterim. İlk olarak aklımızda tutmamız gereken şeylerden biriside Seo ya uygun olsun diye yaptığımız makalenin anlaşılırlığını ve diğer hoş gelen değerlerini kaybetmemesidir. Makalelerimizin yazım biçimi, anahtar kelimelerinizin uygunluğu, meta tagları ve URL yapımız uygun olsa dahi SEO için uyumlu olduğunu varsayamayız. Koskoca dev şirket Google sadece bu tarz kurallara göre web sitelerine ve makalelere puan atayamaz. Konunun kullanıcıya faydasını da göz önünde bulundurur. Bu konuyla ilgili açıkladığı bir kaç algoritma var ama kendi içerisinde de değişkenlik gösteren bir durum. Burada daha çok yazma yeteneği olan kişilerin hangi kurallara dikkat ederse SEO açısından daha iyi bir sonuç alır onu inceleyeceğiz.
SEO TEKNİKLERİ
 • Oluşturduğunuz içeriğin en az 800+ kelimeyi bulmasına dikkat edin.
 • İçeriğinizde veya makalenizde anahtar kelimelerin yoğunluğu en fazla %4 olmalıdır. %2 den ise aşağıda olmamalıdır. Google Index sırasına bile almayabilir.
 • Yazdığınız bir yazı veya bahsettiğiniz bir konu hakkında farklı düşüncelere sahip insanların fikirlerine yer verin.
 • Seo için ihmal edilen ama çok önemli bir etkisi olan web sitenizin mobil platformlarda tam uyumlu çalıştığından emin olun.
 • Web siteniz için SEO analizi yaptırın. Analizde sormanız gereken sorular;
  - Websitenizin ana sayfa dahil, diğer tüm sayfalarında SEO meta title (meta başlık) ve meta description (meta açıklaması) mevcut mu?
  - Web sitenizdeki her sayfanın içerikleri bir anahtar kelime etrafında SEO uyumlu mu?
  - URL yapınız Google aramaları için uygun mu?
  - Her sayfanız ve her içeriğiniz temel SEO uyumlu kriterleri sağlıyor mu?
 • İçeriğinizde dış ve iç linkler mevcut mu ? Başka web sitelerine link vermek Google tarafından sizin bir reklam ve şöhret amaçlı olmadığınızı, kullanıcı yararı için çalıştığınızı kanıtlar.
 • İçerikleriniz de resim kullanmanız önemlidir. Ama bundan daha önemli olan ise kullandığınız resimlerde ALT etiketinde SEO anahtar kelimenizi kullanılmasıdır.
 • İçerik üretirken StopWord kelimeler kullanmamaya dikkat edilmelidir.
Yazdığınız makaleyi ilgili link ( http://cemsevinc.com/seo-makale-araci/ ) de ki boş alana koyarak makalenizin ; kelime, gerçek kelime ( StopWord kelimeler olmadan), SEO Yoğun anahtar kelime, sayısını öğrenebilirsiniz. Az bilinen ama sadeliği ve basitliğiyle en çok beğendiğim araç topluluklarından biridir.
StopWords kelimeleri kullanmadan makale yazmak çok zor bir işlemdir. Ama burada önemli olan kullanmamak değil makalenizin en fazla kelime yoğunluğunun %4 ‘u olacak şekilde kullanmaktır.
StopWords kelimeler için => ahmetax/trstop
META AÇIKLAMASI NASIL OLMALIDIR?
 • Anahtar kelimeler meta taglarında bulunmalıdır.
 • İnternet sayfası içerisinde meta açıklama bölümü maksimum 154 karakter olmalıdır. Daha fazla olmamasına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Ama bazı noktalarda biraz daha az karaktere sahip bir açıklama yapmak yararlı olabiliyor. Google bazı aramalarında öncelik sırasını değiştirebiliyor. Yararlı içerik üreten biriyseniz eğer açıklama kısmına kısa anahtar kelimeleri sıralayabilirsiniz. Ama eğlence kategorisinde daha çok içerik üretiyorsanız, açıklama kısmını doldurmanız sizin için iyi olacaktır.
SEO UYUMLU BAŞLIKLAR VE ARA BAŞLIKLAR
Yazılan makalenizin başlığı mutlaka anahtar kelimenizi içermelidir. Hızlı indekslenme ve SEO uyumlu olabilmesi için en temel detaylardan bir tanesi budur. Örnek vermek gerekirse, yazımızda kurumsal SEO’dan bahsediliyorsa başlıkta mutlaka ‘Kurumsal SEO’ anahtar kelimesini bulundurmamız gerekir. İçeriğinize uyumsuz bir başlık, arama motorları tarafından düşük öncelikli sıraya geçmenize sebep olacakken içeriğinizin kalitesini de düşürecektir.
Yazı başlığının özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.
- Anahtar kelimeleri içeren başlık oluşturulması.
- Meta title karakter sayısının ise max. 65 olması gerekmektedir.
 • URL kısmında da anahtar kelime kullanılmalıdır.( Mesela bir yazımızın uzantısını seo-uygun-makale yapabiliriz.) Web programlama ile uğraşanlar bunu .htaccess dosyasından hatırlayabilir.
Seo uyumlu makalede başlık kullanmak, bütün web siteleri için önemlidir. Çünkü başlık, makalenin okunması ve ilgi çekmesinde önemli bir ayrıntıdır. Seo çalışmalarında makalenin içeriğinin özğünlüğü kadar dikkat çekici başlığı da önemlidir. Ancak başlık yazarken mutlaka makalede kullanılan anahtar kelimenin geçirilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca başlıkla kullanıcı odaklı olduğunda içeriğin de en fazla erişebilir düzeyde olmasını sağlamaktadır. Özellikle Google gibi arama motorlarında web sitesinin ön plana çıkabilmesi için orijinal ancak makalenin içeriği ile uyumlu başlık olması önemlidir. Arama motorlarında en plana çıkmak ayrıca hedef kitleyi yakalamak için en önemli kuralların başında kopya içerik olmayan makale ve bu makalenin dikkat çekmesini sağlayacak başlık gerekmektedir.
SEO uyumlu makalede başlığın yanında görsel kullanmak ve bu başlığa yakın olan görsele başlığın içerisinde de yer verdiğiniz SEO anahtar kelimelerinizi resmin alt taglarında yer verebilirsiniz. İmla kurallarına dikkat etmek buradaki en büyük noktalardan biridir, Google, emin olun dilimizi çok iyi bir şekilde anlayıp analiz edebiliyor. Anlaşılır ve güncel kelimeler kullanmanız yararınıza olacaktır. Cümle düşüklüğü, harf hataları, tekrar eden cümleler, hem okuyucunun sıkılmasına neden olacak, hem de makalenin arama motorlarında alt sıralara düşmesine neden olacaktır. Makale başlığı yazarken teşvik edici kelimeler kullanılmalıdır. Kullanıcıları yazıya çekmek için en iyi yöntem merak uyandırmaktır. Merak uyandırırken reklam içerikli başlıklar atmamaya özen göstermelisiniz. Böyle başlıklar artık kullanıcıya itici gelmeye başlamıştır. Gelişen kültüre ayak uyduran bir pazarlama biçimi olmaktan da çıkmıştır. Bu nedenle reklam başlıkları atılmamaya özen gösterilmelidir. Ekstra olarak SEO uyumlu makale hazırlarken başlığa teknik bilgi içermeyen kelimeler seçmeniz iyi olacaktır.
Yazımıza SEO için farklı bir konuda karşılaştırma eklemek istiyorum. Bazı sitelerin boyutları ve içeriği çok fazla olmasına rağmen arka planda kalıp. Az içerikli ve boyutlu sitelerin ön plana çıktığını görebiliriz.
Hadi bunun nedenlerini düşünelim; ( Site boyutunu ve içerik fazlalığını seçmek tercih meselesidir. Tam bir doğrusu yoktur. Bu yüzden faydaları ve zararları Karışık olarak verilmiştir.)
Küçük sitelerde,
reklam almak daha kolaydır.
Günlük ziyaretçi sayısı bellidir. Ne artar ne azalır.
Güvenilir site etiketini almak çok zordur.
Sitenin filtreye girmesinin sonucunda olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
Link satmak daha kolay ve kazançlı olur.
Backlink alırken anahtar kelime’ye uygun backlink alabilirsiniz.
Büyük sitelerde, içerik fazla olacağından konusal farklılıklar bile kullanıcı çekebilir. Bu yüzden bu tarz sitelerde kullanıcı için üst sınır yoktur.
Eğer yeni girdiğiniz içerik farklı ve kaliteliyse kısa sürede google’da yüksek sıralarda kalıcı yer edinir.
Anasayfa için alınacak backlinklere ilişkin anahtar kelimeler sınırlandırılmıştır.
Büyük sitelerde içeriği devamlı güncel tutmanız gerekmektedir. Bu ekstra bir iş yükü getirir. Eğer aksi bir durum söz konusu olursa Google da aşırı fazla düşüş yaşanır.
Umarım keyifli zaman geçirmişsinizdir. Bir sonraki yazımda görüşmek umuduyla..
https://medium.com/ltunes?source=post_sidebar--------------------------post_sidebar-
 
Üst Alt