Network Marketing (Ağ Pazarlama) Nedir?

Katılım
30 Ağu 2020
Mesajlar
407
Beğeniler
4
Konum
istanbul
Network Marketing (Ağ Pazarlama) Nedir?

21. yüzyılın en etkin pazarlama türlerinden olan Network Marketing, doğrudan satış üzerine kurulu olan bir sistemdir. Sistemin en önemli özelliği sistem içerisindeki her bireyin hem çalışma saatlerini kendinin belirliyor olması hem de sistem içindeki hemen herkesin eşit seviyede olmasıdır.

Doğrudan bir amir – memur ilişkisinin olmadığı bir alandır. Sisteme dahil olan hemen herkese eşit fırsatlar sunulur.

Daha uzun süreli ve daha eskiden sisteme dahil olmuş olan kişiler, biraz daha fazla para kazanabilir düzeydedir. Ancak sonradan dahil olanlar daha sıkı çalışarak ve sisteme daha fazla kişi dahil ederek bu açığı kapatabilir ve eski çalışanlar kadar, hatta onlardan daha da fazla kazanç elde edebilirler.

Verilen emek, insanlarla doğru iletişim kurabilme becerisi ve satış yapacak insanın çevresinin geniş olması, kazancı doğrudan etkileyecek olan etmenlerdir.Network Marketing İlk Kez Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Network Marketing sistemini ilk kez kullanan ve başarıya ulaşan kişi Carl Rehnborg olmuştur. 1934 yılında California Vitamin Company şirketini kurarak Network Satış sistemini geliştirmiş ve uygulamaya koymuştur.

1945 yılında daha sistematik satış sistemleri getirerek Nutrilite Product şirketini kurmuştur. Buradan ayrılan belirli ortaklar da Amway Corporation isimli şirketi kurmuştur ve halen günümüzde şirket varlığını sürdürmektedir.Network Marketing Sistemi Nasıl İşler?

Sistem aslında bir ürünü satmak için reklam yapmak için para harcamak yerine, ürünü kullanan kişilerin tavsiyeleri üzerine, referanslı şekilde ürün satın alan kişilerle ilerlemektedir. Ürünü her kullanan kişi, ürünü başkalarına da tavsiye ederek bir satın alma zinciri oluşturur. Bu zincir ne kadar uzun olursa ürünü satın alan kişi sayısı artacağı için, bu ürün üzerindeki kar payı, zincir üzerinde satın alan herkese pay bırakacak şekilde ayarlanır.

Sistemin esası firmaların; ürünü pazarlamak için reklam şirketlerine para dökmesi yerine, ürünü zaten satın alan müşterilerine kar payı dağıtması esasına dayanır. Network Marketing sisteminin savunduğu şey aslında tam olarak şudur:
Tüketicinin üründen memnun olması ve bu ürünü başka kişilere tavsiye etmesiyle zincir her geçen gün daha da çok büyür. Büyüyen zincir, tavsiye eden kişilerin de kar payının artmasını sağlar. Böylece tam manasıyla kazan – kazan durumu oluşur.Network Marketing Sisteminin Avantajları

- Piyasada bulunması zor olan ürünler, bu pazarlama yoluyla doğrudan üreticiden tüketiciye ulaşabilmektedir.

- Ürünü satın alan herkes, potansiyel olarak kazanç kapısı elde etme yetisine sahip olur. Sisteme dahil olan hemen herkes eşit statüde satış yapabilme hakkına sahip olur.

- Birçok işin olmazsa olmazı olan amir – memur ilişkisi Network Marketing sisteminde yoktur. Ürünü her satın alan kişi aslında kendi işinin patronu sayılır.

- Diğer iş sektörlerine nazaran çok ciddi bir sermaye gerektirmeden, bir iş olanağı sağlamaktadır. Beklenenin üstünde kazançlar sağlayan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

- Ne kadar kazanç elde edeceğiniz ile ilgili bir sınırlama yoktur. Çok yüksek gelirler elde etme imkanı mevcuttur.

Network Marketing Sisteminin Dezavantajları

- Ürünler genelde raflarda satılan, her gün karşılaşılan standart ürünler değildir. O yüzden satın alınan ürünün piyasadaki gerçek karşılığının ne olduğunu kestirmek oldukça güçtür. Uygun fiyatlı bir ürünü pahalı satın alma gibi bir olasılığın olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır.

- Titan zinciri ismiyle bildiğimiz bu sistemin kötü bir şöhreti vardır. Bazı insanlar tarafından bu sistem “başka insanları da bataklığa çekmeye çalışma” olarak tabir edilmektedir. Bu yüzden insanlara satış sistemini anlatmaya başladığınızda size şüphe ile yaklaşılabilir.

- Bu işi yapan kişiler etrafındaki insanlar tarafından “işsiz” gibi düşünülebilir. Sistemin özellikle de Türkiye’de çok uzun süreli bir geçmişinin olmaması, işin ne olduğunu anlatma noktasında güçlük çekilmesine neden olmaktadır.

- Kazanç konusunda abartılı vaatlerde bulunulmaktadır. Aynı şekilde başkasına sistemi ve işleyişi anlattığınız zaman “hayal satıyorsun” gibi tepkilerle karşılaşmanız olasıdır. Çok gelir elde etme imkanınız olduğu gibi, ürünü satacak kimseyi bulamazsanız hiç gelir elde edememe olasılığınız da vardır.

Not: Amacımız bilgilendirmeye çalışmaktır. Siz de bu konudaki tecrübelerinizi yorum olarak paylaşırsanız güzel olur.
Herkese iyi forumlar.
 
Üst Alt